1. “Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet” autorstwa Stiega Larssona

Jest to niezwykle udany przedstawiciel klasycznego szwedzkiego kryminału. Na przełomie września 1966 roku dochodzi do traumatycznych wydarzeń, których skutkiem jest zniknięcie szesnastoletniej Harriet Vanger. Niemalże 4 dekady później dziennikarz Mikael Blomkvist dostaje dość nietypowe zlecenie od magnata przemysłowego Henrika Vangera. Wydawca magazynu “Millenium” ma za zadanie precyzyjnej kroniki rodziny Vangerów. Jak się okazuje jest to jedynie przykrywka, a tak naprawdę chodzi jedynie o rozwiązanie skomplikowanej zagadki sprzed lat. Blomkvist wspólnie ze swoją partnerką, młodą reasercherką Lisbeth Salander wpadają na trop prowadzący do mrocznej historii związanej z Vangerami. Idealny prezent dla chłopaka na święta.

2. “Szklany tron” autorstwa Sarah J. Maas

Znany na całym świecie bestseller autorstwa wybitnej pisarki. Książka opowiada historię Celaeny Sardothien, która odbywa karę dożywotniej niewolniczej pracy w kopalni soli za swoje nikczemne występki. Pewnego dnia dostaję propozycję nie do odrzucenia, aby wziąć udział w krwawym turnieju o miano królewskiego zabójcy. W przypadku zwycięstwa otrzymałaby ponowną wolność. Tylko głupi by nie skorzystał. Niestety na jej drodze staną najwięksi przemytnicy, zabójcy i wojownicy z całego królestwa. Bohaterka będzie musiała toczyć nie jeden bój na śmierć i życie. Niezwykle wciągający tytuł, który da ci masę wyśmienitej zabawy podczas czytania.

3. “Plaga samobójców” autorstwa Suzanne Young

Mroczna powieść z romansem w tle. Dochodzi do pewnego rodzaju epidemii wskutek której nastolatki popełniają masowo samobójstwa. Osoby cierpiące na depresję są poddawane specjalistycznej kuracji w obawie o ich życie. Jest ona skuteczna, jednak ma pewną wadę polegającą na tym, że dosłownie każda osoba, która brała w niej udział traci w jakimś stopniu pamięć. Główną bohaterką utworu jest nastoletnia dziewczyna Sloane. Dziewczyna boryka się z wieloma problemami, a jej jedyną ostoją jest partner James. Niestety oboje dopada stan depresyjny w wyniku czego zostają poddani Programowi mającemu na celu uratowanie ich życia. Jak potoczą się losy dwójki zakochanych? Odpowiedź na to pytanie poznasz tylko poprzez kupienie tej książki. Idealna na zimne zimowe noce przed kominkiem.